Смята се, че най-вкусният хумус е кремообразен, но в същото време лек и пухкав. Невероятно нежен, чака да бъде загребан с парченце препечен арабски хляб. Вкусът му носи ядков нюанс на сусамов тахан и свежа нотка лимон и чесън.

Никога в живота си не бях опитвала хумус. Бях толкова скептична към нахута, след като останалите варива, не ми понасят особено добре. Имах късмета, обаче, да получа подарък от Индия – органичен белен нахут (чана дал), с уверението че много по-лесно се храносмила. Така реших да открия рецепта за най-вкусният хумус, но останах изненадана колко сходни са всички. Впоследствие попаднах на рецепта на Cookie and Kate със 7 съвета за перфектен хумус.
В нейното проучване, тя попада на съвет публикуван в изданието Bon Appetit, които обявяват хумуса на израелския готвач Михаел Соломонов за ястие на годината през 2015. Каква е неговата тайна? Той вари нахутът във вода със сода за хляб докато не се развари. Според изданието, содата повишава pH на водата и спомага за получаването на кремообразна консистенция.
Ето и съветите, които открих:
Как се прави най-вкусният хумус

Преварен нахут
За гладък хумус ни е необходим преварен нахут. Сваряваме сух, белен нахут заедно с малко сода докато не омекне напълно и не започне да се разпада. Ако нямаме белен нахут, трябва да го накиснем от предната вечер и удължим времето за готвене. В случай, че ползваме нахут от консерва, то трябва да го сварим за 20 минути отново със сода. Пропуснем ли тази стъпка, ще трябва да се сбогуваме с перфектната кремообразна текстура.
Вкусен сусамов тахан
Не всички тахани са еднакви. Въпреки любовта ми към ядковите тахани, сусамовият не е сред фаворитите ми. Попадала съм на изключително горчиви партиди. За тази рецепта използвах сусамовия тахан от Energy box-а на Valnuts. Мисля, че е първият сусамов тахан, който ми харесва. На моменти се изкушавах да пропусна тахана в рецептата, но реших да се придържам към класиката и не съжалявам.
Леденостудена вода
Нямам научно обяснение зад това, но изглежда че леденостудената вода помага хумусът да стане по-лек и пухкав, както и го прави по-светъл на цвят.
Маринован чесън в лимонов сок
Ако оставим пресован чесън за няколко минути в лимонов сок, то той ще изгуби острия си вкус. Силният аромат и вкус на чесъна се дължи на преобразуването на ензима алииназа, който е силно активен при неутрално рН. Колкото по-киселинна е средата, толкова по-бързо активността му спада. Лимоновият сок има рН около 2. Изследване сочи, че по този начин, вкусът на чесъна може да се омекоти повече от 4 пъти. https://www.seriouseats.com/2016/03/the-food-lab-how-to-make-great-hummus.html#garlic
Добавяне на зехтин
Зехтинът прави хумуса още по-кремообразен, а когато го поръсим върху готовата смес, предотвратява изсъхването му.
Смлян кимион
Кимионът носи със себе си вкусът на изтока. Той е често срещана съставка в базовите рецепти за хумус и прави вкуса му малко по-специален.
Блендиране на всяка съставка в определен ред
Първо смесваме сусамовия тахан с лимона и маринованият чесън. След като се формира гъста паста, добавяме вода, разбиваме, а след това добавяме и нахута, пак разбиваме за две минути, после прибавяме зехтина, отново блендираме за минута и така докато добавим всички съставки.

Реших да ви споделя рецептата, едва след като хумусът бе минал тест от хора, които не могат да си представят живота без него. Аз лично нямам база за сравнение, за това очаквам с нетърпение да ми споделите дали и при вас се е получил. Пишете ми в коментар тук или използвайте хаштага #апартамент10 в instagram.

Най-вкусният хумус
Course: ПредястиеDifficulty: Лесно8
servings20
minutes20
minutesСмята се, че най-вкусният хумус е кремообразен, но в същото време лек и пухкав. Невероятно нежен, чака да бъде загребан с парченце препечен арабски хляб. Вкусът му носи ядков нюанс на сусамов тахан и свежа нотка лимон и чесън.
Продукти
1 консерва (400 гр./240 гр. отцеден) сварен нахут или 3/4 ч.ч. (125 гр.) сух нахут
1/2 ч.л. сода за хляб
1/4 ч.ч. (60 мл.) прясно изцеден лимонов сок (1 голям лимон)
1/4 ч.ч. (60 мл.) добре разбъркан сусамов тахан Valnuts*
1 малка скилидка чесън
2 с.л. (30 мл.) зехтин, плюс още за сервиране
1/2 ч.л. кимион
1/2 ч.л сол или вкус
2 до 4 с.л. (30 до 60 мл) вода
Щипка червен пипер за сервиране
Инструкции
- Нахут от консерва: Отцедете нахута и го сложете в тенджера заедно със содата. Добавете вода няколко пръста над нахута. След като водата заври, намалете котлона и варете за 20 минути или докато нахута изглежда набъбнал и люспите се отделят лесно.
Сух белен нахут: Сложете нахута и содата в тенджера, покрийте го с няколко пръста вода и варете докато нахута е толкова мек, че може да го стриете между пръстите си. Обикновено отнема около 45 минути.
Прехвърлете нахута в гевгир и го изплакнете със студена вода. - В купата на кухненски робот или пасатор, смесете лимоновия сок, солта и пресования чесън. Оставете сместа да престои за 5-10 минути.
- Добавете сусамовия тахан и блендирайте за минута, оберете сместа по стените на купата и разбийте за още 30 секунди. Сместа трябва да е с консистенция на пухкав крем.
- Без да спирате да разбивате, добавете постепенно водата, като започнете с 2 лъжици. Трябва да се получи бледа, съвършено гладка консистенция. В случай, че таханът е бил по-гъст може да се наложи да добавите още 1-2 лъжици.
- Добавете кимиона и отцедения преварен нахут. Докато разбивате, прибавете зехтина постепенно. Разбивайте 2 минути и добавете още леденостудена вода при необходимост, за да получите гладка, кремообразна текстура.
- Опитайте на вкус и добавете още сол и лимон, обикновено 1/4 ч.л. сол и с.л. лимонов сок са достатъчни.
- Сервирайте хумуса в купа, залейте го с малко зехтин и го поднесете със свежи зеленчуци и препечен арабски хляб. Съхранявайте в хладилник до 1 седмица.