Питката е символ на живота, неговата безконечност и цикличност. Традициите ни повеляват на Бъдни вечер да сложим монета като знак на благополучие. В народните разбирания тя е безкръвна жертва и умилостивява по-висшите от човека сили. В миналото, нашите баби са месили питката за Бъдни вечер с млад квас и мълчана вода. Днес много семейства я приготвят с мая или сода.

Споделяла съм ви какво място има содената питка в живота ми и рецептата, която съм посветила на моята баба. За това днес избирам да ви представя не постна питка с мая, а със сода. Рецептата е авторска и изплува в съзнанието ми, веднага след като Никол от www.wholehearted.bg ме покани да споделим своите #7рецепти. Правя я вече няколко пъти, а мои близки също успяха да я пробват успешно. Къса се на конци обвити във вкуса на моето “балканско песто”. В него има магданоз, който обагря в зелено, така като младите пшенични кълнове плодородните ни земи, орехови ядки, за да бъде семейството сплотено и чесън, който да предпазва от зло и болести.
Може да направите питката и с мая, като ползвате 1 пакетче суха за това количество брашно. Разликата е в това, че трябва да оставите питката да втаса, преди да я изпечете.
Как се приготвя?
Направете овесеното мляко като блендирате овесените ядки и водата. Прецедете с фина цедка и отмерете необходимото количество за питката. Прибавете към него ябълковия оцет. Оставете за 10 минути.

Пригответе пестото като блендирате всички съставки за него.
Загрейте фурната на 220°C. Смесете брашната в голяма купа, добавете солта, захарта, содата, овесеното мляко. Бъркайте с дрървена лъжица докато смесите съставките, а след това продължете на ръка. Оставете тестото да почине за пет минути, след което го набрашнете заедно с плота и разточете във формата на правоъгълник.



Намажете с пестото и завийте на руло дългата страна на правоъгълника. Разтеглете рулото още малко с ръце. разрежете на две равни по дължина рула, а след това срежете всяко руло по неговата дължина на две.



Оплетете питката върху хартия за печене. Прехвърлете я във фурната и печете 15 минути на 220°C, след което намалете температурата на 200°C и печете още 20-30 минути. В случай, че питката започне да се запича отгоре, може да я покриете с алуминиево фолио или да изключите горния нагревател.
Тази рецепта е част от книгата 7 рецепти за споделена Бъдни вечер.
Содената питка на баба
Course: ТестениDifficulty: Лесно4
servings35
minutes40
minutesПитката е символ на живота, неговата безконечност и цикличност. Традициите ни повеляват на Бъдни вечер да сложим монета като знак на благополучие. В народните разбирания тя е безкръвна жертва и умилостивява по-висшите от човека сили. В миналото, нашите баби са месили питката за Бъдни вечер с млад квас и мълчана вода. Днес много семейства я приготвят с мая или сода.
Продукти
460 гр. (3 2/3 ч.ч.) брашно (300 гр. бяло, 80 гр. пълнозърнесто, 80 гр. брашно от лимец
340 гр. овесено мляко*
22 гр. (1 1/2 с.л.) ябълков оцет
9 гр. сол
6 гр. сода за хляб
1 с.л. кафява захар
- За пестото
1 връзка магданоз
45 гр. (3 с.л.) зехтин/олио
25 гр. орехи
- За овесеното мляко
40 гр. овесени ядки
400 гр. вода
Инструкции
- Направете овесеното мляко като блендирате овесените ядки и водата. Прецедете с фина цедка и отмерете необходимото количество за питката. Прибавете към него ябълковия оцет. Оставете за 10 минути.
- Пригответе пестото като блендирате всички съставки за него.
- Загрейте фурната на 220°C. Смесете брашната в голяма купа, добавете солта, захарта, содата, овесеното мляко. Бъркайте с дрървена лъжица докато смесите съставките, а след това продължете на ръка. Оставете тестото да почине за пет минути, след което го набрашнете заедно с плота и разточете във формата на правоъгълник. Намажете с пестото и завийте на руло дългата страна на правоъгълника. Разтеглете рулото още малко с ръце. разрежете на две равни по дължина рула, а след това срежете всяко руло по неговата дължина на две.
- Оплетете питката върху хартия за печене. Прехвърлете я във фурната и печете 15 минути на 220°C, след което намалете температурата на 200°C и печете още 20-30 минути. В случай, че питката започне да се запича отгоре, може да я покриете с алуминиево фолио или да изключите горния нагревател.
- Може да използвате само бяло брашно.
- Содената питка е най-вкусна скоро след изпичане.