“Шоколадови мъфини” с рожков и алергиите при децата

Може ли да си представите живота без шоколад? А без ядки? А без млечни? Тази рецепта за шоколадови мъфини с рожков носи наслада както на малки, така и на големи, които са алергични към ядки и какао, но обичат шоколадовия вкус.

Имах период в живота си, в който бях способна да изям 3 шоколада наведнъж. Този период бе последван от 5 години без хапка шоколад. Избор, който бе осъзнат от гледната точка на възрастен, който се грижи за собственото си здраве. А сега се поставете в обувките на едно 3 годишно дете, което е алергично към какао и ядки. Как му казваш, че не може да си вземе от шоколадовата торта за рождения ден на сестра му докато всички наоколо хапват със завидна наслада? 

Тези мисли ме вълнуват от както споделих с вас серия от рецепти с ядкови тахани. Един от близките ми хора тук ми спомена, че детето й е алергично към ядки, а иска да му предложи по-здравословна алтернатива за десерт. От тогава минаха няколко месеца, но най-накрая успях да създам рецепта, която би донесла наслада както на дете, така и на възрастен, без компромис по отношение на правилата, които следвам от самото начало на захранването на Тео. Щастлива съм с резултата и няма търпение да го споделя с вас, но нека преди това си поговорим малко за алергиите.

📍1 от 20 деца живее с алергия като 90% от тях са към храни;

📍В последните години има осезаем ръст на броя деца с установени алергии и хранителни непоносимости;

📍Актуалните препоръки на водещите педиатрични организации са за ранно въвеждане на алергените. Смята се, че отлагане на даване на алергени след 1-та година на детето допринася за ръста на алергиите.

📍Алергените се предлагат с повишено внимание и под контрол на педиатър при деца с екземи или установена фамилна обремененост.

📍Няма причина майката да изключи силни алергени по време на бременността и в периода на кърмене, освен ако тя самата не е алергична към дадена храна или кърмачето не показва признаци на алергия. Напротив, скорошно изследване показва, че децата, чиито майки се хранят балансирано, са с по-нисък риск от развитие на алергия.

📍Друго изследване наблюдава положителна връзка между Цезарово сечение и развитието на алергии. Когато бебето не преминава през родовия канал, се нарушава чревният микробиом. Спрямо хипотезата, липсата на ранно въвеждане на микроби потиска правилното развитие на имунната система при бебета.

📍 Възможно е децата с алергии, установени през първите години, да ги израстнат с времето.

📍Ранното захранване преди 6-ти месец създава условия за развитие на алергии. Това се дължи на пропускливостта на чревната лигавица.

Не съществува златно правило, което да следваме, за да предпазим децата си от алергии, но смятам, че повече информация по темата би помогнала на много млади родители. Освен рецептата за тези “шоколадови мъфини”, ви споделям и инфографика с подходящи заместители на по-силните алергени, в случай че детето ви не може да ги консумира.

Рецептата за шоколадови мъфини

Докато разработвах рецептата за тези шоколадови мъфини с рожков използвах различни комбинация от глутенови и безглутенови брашна, кокосово мляко, както и плодове.

Минимизирах продуктите и единственото по-екзотично в съставките е брашното от рожков. То се отличава с ароматен карамелов вкус и естествена сладост. Придава кафяв цвят на печивата, бедно е на калории и мазнини и може да се използва като заместител на какаото при приготвянето на десерти и напитки. Силно препоръчвам, когато търсите брашно от рожков да избирате такова с произход Кипър – вкусът му се отличава с мекота и сладост.

За основа се спрях на овесени ядки. Ако имате алергия или непоносимост към глутен, просто използвайте безглутенови.

Освен сладостта на брашното от рожков, добавям и ябълка. Тя допринася за това шоколадовите мъфини да са пухкави. До тук спирам с подсладителите, когато правя кексчетата за Тео. Често отделям от сместа и добавям захар от фурми за нас.

Реших за спойка да използвам яйца, а не веган алтернатива, защото създадох тази рецепта за дете, което обича класическите десерти и няма алергия към яйцата. Освен тях, ползвах равни количества кокосово масло и зехтин. Неутрално качествено олио също е добра алтернатива.

"Шоколадови мъфини" с рожков и алергиите при децата

“Шоколадови мъфини” с рожков и алергиите при децата

Course: ДесертDifficulty: Лесно
Подготовка

25

minutes
Готвене

20

minutes
Време за стягане

12

часа

Може ли да си представите живота без шоколад? А без ядки? А без млечни? Тази рецепта носи наслада както на малки, така и на големи, които са алергични към ядки и какао, но обичат шоколадовия вкус.

Продукти

  • 1 1/4 ч.ч. овесени ядки (160 гр.)

  • 0 – 1/4 – 1/2 ч.ч. захар (кокосова, кафява, от фурми) (0 – 100 – 200 г.)*

  • 1/2 ч.ч. брашно от рожков 60 гр.

  • 1/2 ч.ч. олио/зехтин/кокосово масло (120 мл.)**

  • 1 1/2 ч.ч. ябълка (160 гр.)

  • 2 големи яйца на стайна температура

  • 3/4 ч.л. сода за хляб

  • 1/2 ч.л. бакпулвер

  • 1/2 ч.л. сол (пропуснете ако се дават на малки деца)

  • 2 с.л. вода

Инструкции

  • Загрейте фурната на 175°С. Поставете по 1 хартиена кошничка в тава за мъфини с 12 гнезда.
  • Блендирайте овесените ядки на брашно. В голяма купа ги смесете със захарта, бакпулвера, содата за хляб, солта и брашното от рожков.
  • В друга купа пасирайте ябълката, разбъркайте яйцата, мазнината и водата. След това добавете към сухите съставки и разбъркайте добре.
  • Разпределете равномерно сместа в 12-те форми. Печете за 20 минути на 175°С. Когато вкарана дървена клечка в центъра на кексчето излезе чиста, без влажни трохи, то те са готови.

  • * Количеството и видът захар зависи изцяло от вашите нужди и предпочитания. За много сладки мъфини, които да се харесат нa хора свикнали с десерти от сладкарниците, използвайте общо 200 гр. захар. За умерено сладки мъфини 100 грама са достатъчни. Пропуснете захарта ако кексчетата се правят за малки деца. Може да използвате кокосова захар, захар от фурми, палмова захар както и класическата комбинация от бяла и кафява захар.
  • **Мъфините от снимката са с равни части разтопено и охладено кокосово масло и зехтин.

Вашият коментар