Искате сочни и въздушни морковени мъфини, които са подходящи както за най-големите почитатели на сладкото, така и за малки деца? Ако отговорът е да, то тази рецепта ще се превърне в любима на цялото семейство.

Спомняте ли си историята за заека, който всеки ден търсил торта от моркови в горската сладкарница, а те все нямали? Когато решили да я приготвят, заека казал “ – Много е гадна, нали?!”.

Покрай тази история така и не дадох шанс на нищо сладко с моркови освен печените ми карамелизирани моркови с горчица. Голяма будала съм, нали?! След като реших, че единственият шоколадов десерт за рождения ден на Тео трябва да е тортата, почнах да мисля какво друго мога да приготвя за сладкия бар. Спрях се на нежен ванилов кейк със солен карамел, галет с череши и тези морковени мъфини. Първият път ги направих по класическа рецепта за морковена торта без глазура, но кремът ми с бял шоколад и маскарпоне сякаш е тяхната сродна душа. Тези морковени мъфини впечатлиха дори и прабабата на Тео, която с недоумение ме гледаше как рендосвам морковите и ги слагам в една купа заедно с брашно, яйца и захар.

Едно от хубавите неща на тази рецепта е че се прави изключително лесно и бързо и е със съставки, които винаги се намират под ръка. Не включва млечни, а яйцето може да се замени с ленено, което я прави чудесно веган изкушение, а ако решите че искате и веган глазура, може вместо маскарпоне да използвате кокосова сметана.


Ключът за сочни морковени мъфини
Като говорим за съставки, основната заслуга тези мъфини да са с великолепна текстура се дължи не толкова на морковите, а на олиото. Да правилно прочетохте – О Л И О. Последните години то получава толкова лоша слава, което води до неособено разумни избори като това да си изпържиш картофи с шарлан, защото бил студено пресован, но да не знаеш, че точката му на димене е 107°C.
Но днес няма да ви споделям за добрите и лошите мазнини и как да изберем подходяща спрямо това, какво готвим, а ще ви споделя защо олиото (висококачествено, нерафинирано и с високо съдържание на олеинова ) често е по-добрият избор когато печем кексове и торти.
Сладкишите с олио, вместо масло:
- Се надигат повече при печене
- Имат по-равномерна въздушна текстура
- По-сочни са и остават такива дори охладени
Защо?!
Тъй като олиото е по-леко от маслото (1 чаша разтопено масло тежи около 227 грама; 1 чаша растително или друго неутрално олио тежи около 218 грама), текстурата на сладкишите с олио също е по-лека. Освен това олиото се състои от 100% мазнини, докато масово маслото съдържа 80% мазнини. Останалите 20% представляват около 5% млечни твърди остатъци и 15% вода. Това позволява на олиото да покрие по-добре протеините в брашното, което пречи на брашното да абсорбира влагата в сместа и да образува глутен, който от своя страна прави сладкишите по-сухи и сбити.
Ако предпочитате вкусът на маслото и не е необходимо да охлаждане десерта, който приготвяте, то може да заложите на равни количества масло и олио.



Следващата заслуга за това тези морковени кексчета да са толкова сочни има захарта. Тя има хигроспкопично действие, което сходно с олиото, намалява развитието на глутена. Количеството и видът зависи изцяло от вашите нужди и предпочитания. Правила съм тези морковени мъфини с кокосова захар, захар от фурми, палмова захар както и класическата комбинация от бяла и кафява захар. А когато ги правя за сина ни, просто пропускам захарта изцяло.
Ами това е. Сега остава да пробвате и да се уверите сами. Ето и рецептата, която е адаптация от блога на Sugar Spun Run:

Сочни морковени мъфини и защо олиото е по-добрият ни приятел в печенето на сладкиши
Course: ДесертDifficulty: Лесно25
minutes20
minutes12
часаИскате сочни и въздушни морковени мъфини, които са подходящи както за най-големите почитатели на сладкото, така и за малки деца? Ако отговорът е да, то тази рецепта ще се превърне в любима на цялото семейство.
Продукти
1 1/4 ч.ч. брашно (157 г.)
0 – 1/4 – 1/2 ч.ч. бяла захар (0 – 50 – 100 г.)*
0 – 1/4 – 1/2 ч.ч. кафява захар (0-50-100 г.)*
3/4 ч.ч. олио/зехтин (180 мл.)
1 1/2 ч.ч. (170 г.) настъргани моркови
2 големи яйца на стайна температура
3/4 ч.л. сода за хляб
1/2 ч.л. бакпулвер
1/2 ч.л. сол
1 ч.л. канела
1/4 ч.л. индийско орехче
1 1/2 ч.л. ванилов екстракт
2 с.л. мляко по избор/вода
1/2 ч.ч. нарязани на дребно орехи или други ядки (по избор)
- Декорация
Инструкции
- Загрейте фурната до 175°С. Поставете по 1 хартиена кошничка във тава за мъфини с 12 гнезда.
- В голяма купа смесете брашното, захарта, бакпулвера, содата за хляб, солта, канелата и индийското орехче.
- В друга купа разбъркайте яйцата, олиото**, ваниловия екстракт и млякото. След това добавете към сухите съставки и разбъркайте добре.
- Прибавете настърганите моркови и нарязани на дребно орехи, в случай че ползвате ядки.
- Разпределете равномерно сместа в 12-те форми. Печете за 20 минути на 175°С. Когато вкарана дървена клечка в центъра на кексчето излезе чиста, без влажни трохи, то те са готови.
- Оставете морковените мъфини да изстинат напълно преди да ги покриете с крема от маскарпоне и бял шоколад.
- * Количеството и видът захар зависи изцяло от вашите нужди и предпочитания. За много сладки мъфини, които да се харесат нa хора свикнали с десерти от сладкарниците, използвайте общо 200 гр. захар. За умерено сладки мъфини 100 грама са достатъчни. Пропуснете захарта ако кексчетата се правят за малки деца. Може да използвате кокосова захар, захар от фурми, палмова захар както и класическата комбинация от бяла и кафява захар.
- **Аз използвам нерафинирано слънчогледово олио с висока точка на димене. Може да замените олиото със зехтин особено ако правите солен вариант на мъфините без добавена захар. Ако обичате масло, може да замените олиото с масло, но кексчетата ще са по сбити и сухи