Този веган бургер няма претенции да замести вкуса на месото. Напротив. Тук е за да ви предизвика да експериментирате с нови вкусове, пълни с живот. Той е моят мост към по-устойчиво хранене, с мисъл както за нас самите, така и за природата.

В началото на тази година се впуснах в лично предизвикателство да се храня по-устойчиво. Тази цел се пренесе и в професионален план, когато взех решение да стана част от проект, който разработва иновативна графична система за споделяне на рецепти, която прави готвенето детска игра. Основната мисия на проекта е да ни вдъхнови да направим малки промени в диетата си, които ще защитят не само земята, но и нашето здраве и благосъстоянието на бъдещите поколения. Надявам се скоро да мога да ви разкажа повече.


За това, когато получих покана да се присъединя към #organichealthclub на Био Класа, не се двоумях много. Подобни кампании ме предизвикват да включвам повече растителни продукти в менюто на моето семейство и да експериментирам с нови вкусове. До скоро не осъзнавах колко огромна роля имат решенията ни за това, какво да сложим на трапезата си върху ерозията на почвата, водния запас и парниковия ефект. Това което знаех със сигурност, е тясната връзка между това с какво се храним и здравето ни. Днес, освен рецептата за тези невероятни вегетариански бургери, споделям с вас пет съвета как да се храним по-устойчиво.
1. Хранене с повече растителни продукти
Не само зеленчуци, но и бобови култури и ядки. Имаме достъп до необятно разнообразие от свежа продукция, бобови и зърнени култури, които внасят нови вкусове в менюто ни.
2. Намаляване на месото, което консумираме
Производството на месо допринася значително за емисиите на парникови газове. За да се храним за собственото си здраве, както и за здравето на планетата, можем да заменим част от месото, което консумираме с ядки и бобови растения. От нас зависи само да разширим кръгозора си и да опитаме нови храни
3. Сезонно хранене
Храненето със сезонни плодове и зеленчуци е една от най-добрите стъпки, които можем да предприемем в своя път към устойчиво хранене. Това да избираме местна продукция отгледана в България, не е въпрос на патриотизъм. Много по-вероятно е тя да бъде добре узряла, преди да бъде събрана и доставена. Краткият й път от градините до масата я прави по-свежа, има по-добър вкус и е по-питателна.
4. Намаляване на отпадъците
Ние пилеем почти една трета от храната, която се произвежда и това се дължи най-вече на факта, че не искаме да ядем наранена или деформирана храна. Също така сме склонни да купуваме повече от това, от което се нуждаем. Така че следващия път, когато се отправите към магазина, купете насипни продукти, а ако те не са с идеална форма, това ви носи бонус точка. Използвайте своя фризер, за да замразите всичко, което не можете да изядете, докато е все още прясно, като онази връзка магданоз, която вместо да изхвърлите след седмица, може да превърнете в песто.
5. Органичното не е просто етикет
Яденето на органична храна е не само полезно за околната среда, но е полезно и за нашето здраве и благосъстоянието на тялото ни. Химикалите, използвани в конвенционалното селско стопанство се свързват често с главоболие, умора и затруднено дишане. Покупката на био или органични продукти е по-добра за околната среда, тъй като не се използват синтетични химикали, пестициди или GMO. Биологичните производители често са по-малки семейни ферми, така че купувайки от тях, ги подкрепяме.
Рецептата в детайли
Накиснете нахута, слънчогледовото семе и ядките от предната вечер. Не използвайте сварен нахут от консерва, това ще направи кюфтето меко. Искаме хрупкава текстура с характер.


На следващия ден сварете булгура в гореща подсолена вода докато зърната набъбнат и станат меки.
Отцедете и измийте нахута и ядките и ги прехвърлете в голяма купа или блендер.
Добавете зехтина, подправките и червения лук и пасирайте. Консистенцията трябва да е хомогенна.


След това прибавете охладения булгур и брашното от нахут и разбъркайте добре. Сместа не трябва да е прекалено суха, за това добавете малко вода при необходимост. Приберете в хладилник за 30 минути, за да оформите по-лесно бургерите.
Загрейте фурната на 220°C. Покрийте тава с хартия за печене, намажете я с малко мазнина и оформете 6-8 плоски кюфтета. Може да изпечете всички бургери или да замразите част.


Печете за 20 минути, след което обърнете бургерите и ги допечете за още 15-20 минути. Готови са когато са стегнали и хванали златиста коричка.
Може да сервирате бургерите пълнозърнеста питка и салата или като предястие с млечен сос. Аз избрах да приготвя една много лесна веган майонеза със сушени домати.



За майонезата
Сложете аквафабата в тесен и висок съд, достатъчно широк, за да влезе приставката на пасатора ви.
Разбийте я на висока скорост заедно с всички продути без олиото.
Измерете точното количество олио и постепенно го добавете към аквафабата. Движете пасатора нагоре-надолу, за да вкарате повече въздух в сместа. Колкото повече олио добавяте, толкова по-гъста ще е майонезата. Опитайте я на вкус и подправете допълнително при нужда. Може да издържи до 2 седмици в хладилник в плътно затворен съд.

Рецептата за веган майонеза е адаптирана от New York Times.
Веган бургер с нахут, булгур и семена
Course: ОсновноDifficulty: Лесно6
бургера30
minutes40
minutesТози веган бургер няма претенции да замести вкуса на месото. Напротив. Тук е за да ви предизвика да експериментирате с нови вкусове, пълни с живот. Той е моят мост към по-устойчиво хранене, с мисъл както за нас самите, така и за природата.
Продукти
- Вегетариански бургер с нахут и булгур
1 ч.ч. суров нахут
1/3 ч.ч булгур
2/3 ч.ч вода
1/4 ч.ч. кашу
1/4 ч.ч. сурово белено слънчогледово семе
1 глава червен лук
1/2 ч.л. куркума
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. пушен червен пипер
1 ч.л. сол
1 ч.л. кимион
1/4 ч.ч. брашно от нахут
2 с.л. растително олио
- За сервиране
Пълнозърнести хлебчета за бургери*
Свежа салата
Червен лук
- Веган майонеза със сушени домати
1/4 ч.ч. аквафаба (течността от консерва нахут/концентрирана вода от сварен нахут)
1 ч.л. горчица
1/4 ч.л. сол
1 1/2 ч.л. лимон
1 ч.л. захар
3/4-1 ч.ч. слънчогледово олио
3-4 сушени домата от буркан
Инструкции
- Накиснете нахута, слънчогледовото семе и ядките от предната вечер.
- На следващия ден сварете булгура в гореща подсолена вода докато зърната набъбнат и станат меки.
- Отцедете и измийте нахута и ядките и ги прехвърлете в голяма купа или блендер.
- Добавете зехтина, подправките и червения лук и пасирайте.
- След това прибавете охладения булгур и брашното от нахут и разбъркайте добре. Сместа не трябва да е прекалено суха, за това добавете малко вода при необходимост. Приберете в хладилник за 30 минути, за да оформите по-лесно бургерите.
- Загрейте фурната на 220°C. Покрийте тава с хартия за печене, намажете я с малко мазнина и оформете 6-8 плоски кюфтета. Може да изпечете всички бургери или да замразите част.
- Печете за 20 минути, след което обърнете бургерите и ги допечете за още 15-20 минути. Готови са когато са стегнали и хванали златиста коричка.
- Веган майонеза със сушени домати
- Сложете аквафабата в тесен и висок съд, достатъчно широк, за да влезе приставката на пасатора ви.
Разбийте я на висока скорост заедно с всички продукти без олиото. - Измерете точното количество олио и постепенно го добавете към аквафабата. Движете пасатора нагоре-надолу, за да вкарате повече въздух в сместа. Колкото повече олио добавяте, толкова по-гъста ще е майонезата.
- Опитайте я на вкус и подправете допълнително при нужда. Може да издържи до 2 седмици в хладилник в плътно затворен съд.
- *Може да намерите видео с рецептата ми за питки за бургери в инстаграм. Този път използвах равни количества органично бяло брашно и пълнозърнесто.